IC 1396 je HII region v souhvězdí Kefea a na obloze zabírá oblast velkou jako 6 Měsíců v úplňku. Zformoval se na jižním okraji velkého molekulárního oblaku (400 světelných let) a je známý také pod pojmem Kefeova bublina. Zajímavé je, že je místo osvětleno jedinou masivní hvězdou - modrým obrem, který je k vidění v centrální části snímku. Ten je součástí hvězdokupy zvané Trumpler 37. Hvězdy v této hvězdokupě jsou staré něco kolem 7 milionu let, nicméně zmíněný obr pouhé 4 miliony.

Na snímku jsou také velmi dobře viditelné tmavé útvary v kterých se rodí hvězdy, nejznámější je tzv. Sloní chobot táhnoucí se vertikálně střední částí snímku. Nepřehlédnutelná je hvězda v levé polovině fotografie, jedná se o obra Mu Cephei zformovaného v ranné fázi při vzniku oblaku. Objekt je jedním z nejjasnějších v naší galaxii. vyzařuje 350 000 krát více než naše Slunce.

Když jsem v prosinci fotil mozajku v Orionu, očekával jsem, že bez problému dofotím její barvu. Plány mi ale překazilo počasí, zatažená obloha vládla po dobu 3 měsíců a fotit se prostě nedalo. Až tento, "vražedný týden", přinesl jasnou oblohu, která po tak dlouhé době odkryla jarní a pro mě velmi očekávané, letní souhvězdí. Měl jsem tak možnost poprvé fotografovat z pozorovatelny, kterou jsem celý rok stavěl. První noc padla na učení se driftové metody. Ta byla velmi jednoduchá a pomocí kamery a kříže z TVGuideru nebyl problém montáž přesně ustavit do 30 minut. Další dvě noci jsem obětoval poměrně vysoko položené temné/reflexní mlhovině Iris. Ta ale i po tak dlouhém snímání vyžaduje delší čas. Po zbytek týdne již silně rušil Měsíc a tak nezbylo nic jiného, než vyměnit CLS filtr za H-alfu a začít s mlhovinami. IC1396 je svou úhlovou velikostí obrovský a jako 1 pole by se mi do kompozice nevešel, byl by hodně namáčknutý a jeho umístění v prostoru by hodně utrpělo. Proto jsem se rozhodl pro 2 snímkovou mozajku, kterou můžete spatřit pod tímto textem.

Snímek je tedy vyfotografován jako mozajka ze 2 polí - navíc ještě kombinovaně přes úzkopásmový filtr, jehož data se následně obarvovala snímkem barevným. Každé ze dvou polí bylo zkalibrováno v programu DeepSkyStacker - tzn. aplikován dark frame, flat field a bias frame. Následně byly výsledné složeniny navzájem zregistrovány v programu Registar. Následovalo složení přes vrstvy v Adobe Photoshopu, kalibrace barev/jasu sousedních snímků z kterých se ve finální fázi složil výsledný snímek. Z L kanálu - H-alfy byl vytvořen obohacený snímek 30% R kanálu z RGB dat. Následně byly tyto data vloženy na místo R kanálu v RGB složenině a celý, barevně posunutý snímek co nejlépe vyvážen - to je pro mě vcelku velký problém nicméně myslím, že se to vcelku povedlo, dokonalé to není ale spokojený určitě jsem. Prolnutím v poměru 60%Ha/40%(HaRGB) se zde uvedeným černobílým snímkem získaným přímo na čáře vodíku vznikla HaRRGB mozajka o rozlišení cca 18Mpx.


IC 1396 - HaRRGB (větší verze: zde)


IC 1396 - H-alfa (větší verze: zde)


IC 1396 - RGB - barva (větší verze: zde)